Głód alkoholowy – wyzwanie w procesie leczenia choroby alkoholowej

głód alkoholowy

Przezwyciężenie głodu alkoholowego jest częścią trudnego, ale możliwego procesu leczenia alkoholizmu. Właściwa opieka, wsparcie społeczne i profesjonalne doradztwo specjalistów są bardzo ważne, aby osiągnąć sukces w pokonaniu uzależnienia od alkoholu. Głód alkoholowy może być bardzo uciążliwy i stanowić poważne wyzwanie dla osoby w trakcie próby wyjścia z uzależnienia. Dlatego ważne jest, aby taka osoba znalazła wsparcie zarówno psychologiczne, jak i medyczne.

Czym jest i kiedy występuje głód alkoholowy u osoby uzależnionej?

Głód alkoholu występuje u osób uzależnionych od tej substancji. Chory odczuwa głód alkoholowy, czyli silne pragnienie spożycia alkoholu. Ten skutek choroby alkoholowej najczęściej występuje po okresie abstynencji lub ograniczenia spożycia alkoholu. Objawy głodu alkoholowego dotyczą zarówno osób z przewlekłym z przewlekłym uzależnieniem, jak i osób, które spożywają tę substancję w dużych ilościach przez krótki okres czasu. Chęć ciągłego picia alkoholu prowadzi do stopniowego zwiększania tolerancji na niego. W rezultacie dochodzi do tego, że w momencie, gdy osoba uzależniona przerywa spożywanie substancji uzależniających lub zmniejsza ich ilość, organizm reaguje na to nagłą zmianą. To właśnie nazywa się głodem alkoholowym.

Objawy głodu alkoholowego – co odczuwają osoby z chorobą alkoholową?

Objawy głodu alkoholowego pojawiają się często u osób doświadczających choroby alkoholowej. Oto najczęstsze objawy, które występują u tych osób:

  • Silne, niekontrolowane pragnienie spożycia alkoholu
  • Silny niepokój i drażliwość
  • Zauważalne trudności z koncentracją i skupieniem uwagi
  • Wystąpienie drżenia rąk
  • Agresja
  • Niekontrolowane, obsesyjne myśli związane z alkoholem
  • Nudności i wymioty

Głód alkoholowy co robić jak wystąpi? – sposoby radzenia sobie z objawami głodu alkoholowego

Głód alkoholowy u alkoholika jest czasami bardzo trudny do wykrycia, co uniemożliwia szybkie leczenie alkoholizmu. Aby sobie z tym poradzić, najlepiej jest przyznać się do problemu i poprosić o wsparcie najbliższe osoby. Jednak w przypadku, gdy nie ma się takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem jest znalezienie innych sposobów na zaspokojenie swoich emocji i potrzeby relaksu. Wtedy warto skupić się na uprawianiu sportu, czytaniu, medytacji lub słuchaniu muzyki. Warto znaleźć takie zajęcie, które będzie stanowiło alternatywę dla spożycia alkoholu. Ważne jest również, aby unikać miejsc i sytuacji, które mogą wywoływać silne pragnienie napicia się. W takiej chwili należy ograniczyć towarzystwo osób, które namawiają do spożycia alkoholu, aby usunąć jego dostęp z otoczenia. Świetną opcją jest również zapisanie się do AA i systematyczne uczęszczanie na spotkania, aby ograniczyć powstawanie nawrotów głodu alkoholowego.

Leki na głód alkoholowy

W aptekach można znaleźć kilka skutecznych leków, które są stosowane w celu zmniejszenia pragnienia alkoholu. Jednym z nich jest disulfiram, który działa poprzez blokowanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu w organizmie osoby uzależnionej. W efekcie, po spożyciu alkoholu chory odczuwa nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, wymioty i uczucie duszności. Inną opcją może być acamprosat. Jego działanie polega na wpływanie na neuroprzekaźniki w mózgu, które są zaangażowane w nagradzanie i pragnienie spożycia alkoholu. Zadaniem tego leku jest skuteczne utrzymanie abstynencji i zmniejszenie objawów, które towarzyszą temu procesowi.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny – ile trwa głód alkoholowy?

Czas trwania głodu alkoholowego może się różnić w zależności od stopnia uzależnienia, długości jego trwania oraz ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej. W przypadku większości osób głód zaczyna się po kilku godzinach od ostatniego wypicia i osiąga szczyt w ciągu 24-48 godzin. W tym czasie chory odczuwa różne objawy zarówno fizyczne jak i psychiczne. W niektórych przypadkach objawy mogą ustępować po kilku dniach, jednak zdarza się, że czasami mogą utrzymywać się przez tygodnie.

Jak pokonać głód alkoholowy i wrócić do zdrowia?

W przypadku, gdy żadne rozwiązanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wtedy warto zwrócić się po pomoc do pomoc do profesjonalnych specjalistów lub ośrodka leczenia uzależnień, który pomoże w całym procesie. Odpowiednie leczenie alkoholizmu jest ważne, aby pożegnać się z chorobą alkoholową i zacząć nowe, lepsze życie bez uzależnień. Jeżeli szukasz pomocy, zapraszamy Cię do skorzystania z usług naszego Ośrodka Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów, gdzie udzielimy Ci wszelkiej potrzebnej pomocy. Nasze długoletnie doświadczenie pozwala nam świadczyć usługi terapeutyczne na wysokim poziomie, jednocześnie skutecznie pomagając chorym pacjentom.