Spożywanie alkoholu ma w naszej kulturze charakter symboliczny. Napoje zawierające tę substancję obecne są podczas różnych uroczystości, co stanowi pewnego rodzaju tradycję. Wiele osób pije trunki regularnie, tłumacząc ten fakt rozmaitymi okazjami – np. weselem, imprezą u znajomych, oglądaniem wydarzeń sportowych czy nawet początkiem weekendu. Niektórzy w ten sposób zaczynają spożywać alkohol często i w bardzo dużych ilościach, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Można śmiało stwierdzi, że jest to jeden z problemów współczesnego świata. U coraz wiekszej liczby osób bowiem zostaje przekroczona granica uzależnienia i rozpoczyna się nałóg?

Pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu a granica uzależnienia.

Alkoholizm, podobnie jak inne uzależnienia, rozwija się stopniowo. Poszczególne etapy choroby charakteryzują się występowaniem różnych objawów, np.: głód alkoholowy. Do symptomów, które stanowią sygnał alarmowy i wskazują na początki nałogu, można zaliczyć m.in.:

  • zaniedbywanie obowiązków z powodu spożywania alkoholu (zarówno zawodowych, jak i tych związanych z życiem w rodzinie),
  • sięganie po alkohol w celu złagodzenia stresu,
  • picie w samotności – ukrywanie tego faktu przed rodziną i znajomymi,
  • konieczność picia coraz większej ilości alkoholu w celu uzyskania pożądanych efektów,
  • ciągłe szukanie okazji do spożywania trunków,
  • pojawienie się głodu alkoholowego,
  • utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy alkoholizmu, warto działać od razu, ponieważ proces leczenie może być bardzo długi. Więcej o etapach leczenia przeczytasz tutaj: Jak przebiega proces leczenia alkoholizmu? – etapy wychodzenia z nałogu

Wizyta u specjalisty leczenia uzależnień – kiedy może okazać się wskazana?

Jeśli chcemy rozpoznać, czy ktoś zaczyna mieć problemy z alkoholem, obok ilości spożywanych napojów należy zwrócić uwagę na jego podejście do picia. Jeśli dana osoba zaczyna sięgać po alkohol w celu stłumienia trudnych emocji, np. stresu, smutku czy lęku, możemy to traktować jako pierwszy niepokojący symptom. Następstwo to trudno jest dostrzec samemu, dlatego bardzo ważny aspekt stanowi reakcja osób z bliskiego otoczenia. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty leczenia uzależnień, który udzieli profesjonalnej porady i pomoże w podjęciu decyzji dotyczącej rodzaju prowadzonej terapii. Chorzy, którzy zaczynają być świadomi swojego problemu, często stawiają na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, ponieważ takie placówki zapewniają kompleksowe wsparcie. Jak wybrać odpowiedni ośrodek przeczytasz tutaj: Wybór ośrodka leczenia uzależnień – jak znaleźć miejsce dopasowane do swoich potrzeb?

Dlaczego alkoholizm stanowi poważny problem społeczny?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że alkoholizm to choroba XXI wieku. Wiąże się to z faktem powszechności występowania tego rodzaju nałogu we współczesnym społeczeństwie. Wpływ na tę sytuację ma przede wszystkim szybkie tempo życia, które przyczynia się do powstawania problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób zaczyna odczuwać potrzebę spożywania alkoholu w celu poprawy samopoczucia. Jest to droga bardzo niebezpieczna, ponieważ prowadzi jedynie do pogłębiania swojego stanu. Warto także wspomnieć o stereotypach związanych z alkoholizmem. W naszej świadomości zakorzeniony został obraz uzależnionego jako osoby bezdomnej, najczęściej mężczyzny, który pije trunki w miejscach publicznych. Tymczasem choroba alkoholowa może dotyczyć każdego – niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu czy sytuacji materialnej. Posiadanie rodziny lub pracy na wysokim stanowisku wcale nie wskazuje na to, że dana osoba kontroluje ilość spożywanego alkoholu.  

Dlatego jeśli ma się podejrzenie, że dana osoba może mieć problem z alkoholem, którego nie widać na pierwszy rzut oka warto z nią o tym porozmawiać. Może to właśnie ta rozmowa będzie impulsem, który sprawi, że podejmie ona kroki w kierunku leczeniu, zanim jeszcze choroba się rozwinie.