Wejście w uzależnienie od alkoholu następuje w wyniku przekroczenia cienkiej granicy pomiędzy nadużywaniem tej substancji a piciem okazjonalnym. Sytuacja ta jest trudna do dostrzeżenia dla osoby, która ma problem z kontrolowaniem ilości spożywanych napojów alkoholowych. Alkoholizm nie jest jednak chorobą, która pojawia się nagle. Wyróżniamy fazy uzależnienia od alkoholu. Każdy z nich wiąże się z występowaniem kolejnych objawów. W jaki sposób możemy rozpoznać poszczególne fazy choroby?

Początek choroby – faza prealkoholowa

W pierwszy etap alkoholizmu chory wkracza niepostrzeżenie. Zazwyczaj przez długi czas nie jest świadomy swojego problemu. Faza ta może trwać nawet kilka lat. Rozpoznanie początkowych objawów choroby następuje przede wszystkim poprzez ustalenie motywacji, która kieruje osobą spożywającą alkohol. Jeśli pije ona w celu rozładowania stresu i poprawy samopoczucia, jest to bardzo istotny sygnał ostrzegawczy. Ważny symptom stanowi także zwiększenie tolerancji na alkohol – chory musi pić więcej, aby osiągnąć pożądane efekty. Warto podkreślić, że na tym etapie alkoholik potrafi jeszcze zachować umiar w ilości spożywanych napojów alkoholowych. Nie odczuwa on destrukcyjnych skutków swojego postępowania, dlatego nie jest skłonny do podjęcia leczenia.

Faza ostrzegawcza – nasilenie objawów uzależnienia

W drugiej fazie alkoholizmu, nazywanej ostrzegawczą, początkowe objawy uzależnienia znacznie się nasilają. Chory cały czas poszukuje okazji do spożywania coraz większej ilości trunków. Tolerancja na alkohol zwiększa się jeszcze bardziej. Na tym etapie alkoholik zaczyna stopniowo tracić kontrolę nad swoim zachowaniem. Pije w samotności, ukrywając ten fakt przed rodziną czy znajomymi. Uzależniająca substancja wpływa na poprawę jego samopoczucia. Z jego punktu widzenia spożywanie alkoholu wiąże się z samymi pozytywnymi skutkami.  

Trzeci etap alkoholizmu: faza krytyczna

Kolejny etap choroby alkoholowej zaczyna się wtedy, gdy osoba uzależniona zupełnie traci kontrolę nad piciem. Czuje ona ciągłą potrzebę spożywania alkoholu. Często dopiero w tej fazie bliscy zaczynają zauważać problem uzależnionego i podejmują próby zareagowania na sytuację. Alkoholik chce jednak nieustannie usprawiedliwiać swoje zachowanie, często zrzucając winę na rodzinę. Szuka on przy tym okazji do coraz częstszego picia. Na wszelkie propozycje dotyczące podjęcia leczenia może odpowiadać agresją.

Faza przewlekła – ciągły stan nietrzeźwości i ryzyko śmierci

W ostatniej, przewlekłej fazie choroby, alkohol staje się nieodłącznym elementem codzienności osoby uzależnionej. Przestaje on dostrzegać wszystko to, co nie ma związku z alkoholem. Zaniedbuje swoje obowiązki, czego rezultatem często jest utrata pracy. Stan ten najczęściej powoduje również poważne problemy w życiu osobistym. Partner lub partnerka osoby uzależnionej nie chce przebywać w jej towarzystwie, ponieważ wiąże się to z poczuciem wstydu, a nawet lęku. Warto również podkreślić, że zaawansowany etap alkoholizmu prowadzi do rozwoju wielu chorób, np.: cukrzycy alkoholowej, padaczki alkoholowej lub nowotworów. Uzależnienie od alkoholu może więc zakończyć się tragicznie.

Podczas której fazy uzależnienia od alkoholu rozpocząć terapię? Czy może być za późno? 

Alkoholizm można z powodzeniem zaleczyć na każdym z wymienionych etapów rozwoju choroby. Oczywiście, tak jak w przypadku innych schorzeń, najlepiej jest rozpocząć leczenie jak najszybciej. Wyjść z nałogu można jedynie poprzez udział w terapii prowadzonej przez specjalistę. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty ośrodka leczenia uzależnień, który gwarantuje indywidualne podejście do pacjenta i profesjonalną pomoc w powrocie do zdrowia. Jeśli szukasz pomocy, zapoznaj się z naszą ofertą leczenia alkoholizmu.