Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Czy jestem uzależniony od hazardu?

Czy jestem uzależniony od hazardu

Gry hazardowe to jedna z niebezpiecznych pułapek uzależnień. Kojarzą się nam z niewinną zabawą, rozrywką. Gra w karty na pieniądze, czy wyjście do kasyna to idealny sposób na zabicie nudy. Spędzanie czasu na hazardzie online, pozwala poczuć dreszczyk emocji bez wychodzenia z domu. Hazard jest dla osób lubiących ryzyko, jednak może ono nas od siebie uzależnić. Według danych CBOS z 2019 roku 27 tysięcy Polaków boryka się z uzależnieniem od hazardu. Konsekwencją tego problemu mogą być długi, rozpad rodziny, utrata pracy, a nawet samobójstwo. Zadajesz sobie pytanie – czy jestem uzależniony od hazardu?

Czym, jest hazard?

Termin hazard wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr”, które oznacza grę
w kości. Natomiast z angielskiego hazard to ryzyko, a z francuskiego przypadek, łut szczęścia.
Do hazardu zaliczamy, więc wszystkie gry na pieniądze lub wartościowe przedmioty, w których gwarancją sukcesu nie są umiejętności gracza, lecz przypadek, los.

Na czym polega uzależnienie od hazardu?

Konsekwencją uzależnienia od hazardu, jest utrata panowania nad swoim zachowaniem. Charakteryzuje się regularnym powtarzaniem czynności, jednak bez określonej motywacji, celu. Uzależniony trwa w tym, pomimo negatywnych, często nieprzyjemnych skutków. Tak jak w przypadku innych uzależnień, w momencie odstawienia – zaprzestania grania – męczą nas natrętne, czarne myśli, a nasza zdolność koncentracji jest znacznie osłabiona. Jedyne, o czym myślimy, to granie.
Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, wyróżnia również hazard patologiczny. Charakteryzuje go wystąpienie w przeciągu określonego czasu (zazwyczaj ostatni rok) symptomów, takich jak:

  • trwanie w ciągu hazardowym mimo braku zysku
  •  natrętne, intensywne myśli o grze
  •  tworzenie wizji wielkie wygranej

Problem ten może występować pod różną postacią, zarówno jako gry karciane, jak i wyścigi konne czy bingo. Spotykamy się również z hazardem rekreacyjnym – formą spędzania wolnego czasu oraz hazardem ryzykownym, problemowym i patologicznym.

Uzależnienie od hazardu jest bardzo złożonym problemem. Definiuje się je jako chorobę ukrytą, ponieważ nie pokazuje widocznych objawów fizycznych.

Pierwsze objawy uzależnienia

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Okazjonalne granie, które jest akceptowalne wśród społeczeństwa. Wizyta w kasynie, zakup zdrapki, gra online czy na maszynach nie wzbudza podejrzeń uzależnionego, ani jego bliskich. Na tym etapie tylko od Ciebie i Twojej silnej woli zależy czy przerwiesz i wycofasz się z dalszej gry.
Symptomy alarmujące dla otoczenia pojawiają się później. Jest to zazwyczaj nadmierna koncentracja na grupach hazardowych, czy też szukanie sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Poświęcanie dużej ilości czasu na tworzenie różnych planów i strategii, operowanie coraz większymi sumami i spędzanie każdej wolnej chwili w kasynie – powoduje zapalenie się „czerwonej lampki” w głowie bliskich.
Kolejnym etapem uzależnienia jest pierwsza próba i obietnice hazardzisty związane z rzuceniem hazardu. Jednak odstawienie grania niesie za sobą negatywne skutki np. rozdrażnienie, agresję czy nerwowość. W głowie uzależnionego pojawiają się natrętne myśli i głos, który każe mu grać. Skupia się on na pozyskaniu funduszy (poprzez pożyczki, zastawienia wartościowych przedmiotów itp). Hazard przestaje być rozrywką, a staje się lekiem na wszelkie problemy zarówno te finansowe, jak i psychiczne.
Punktem kulminacyjnym, jest oszukiwanie przez uzależnionego rodziny. Kłamstwa te dotyczą częstotliwości grania oraz wysokości stawek. Świat dla takiej osoby przestaje istnieć. Porzuca pracę, zainteresowania, życie rodzinne. Liczy się tylko hazard, który teraz staje się jego wewnętrznym przymusem. Jeśli uzależniony nie gra, czuje wstyd, upokorzenie i smutek. Powrót do hazardu tłumaczy sobie możliwością wygrania
i odegrania wszystkich strat.

Czy jestem uzależniony od hazardu? Dlaczego ja? Przyczyny uzależnienia

Każdy z nas jest inny, kierują nami różne motywacje i borykamy się z innymi problemami. Dlatego tak trudno wskazać jednoznaczną przyczynę uzależnienia od hazardu. W tym przypadku należy wyróżnić szereg czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych:

  • zaburzenia w samoocenie (zaniżanie własnej wartości, a także przekonanie, że wszystkie działania zakończą się sukcesem)
  • problemy w relacjach międzyludzkich (wycofanie, unikanie kontaktów z innymi ludźmi lub chęć przezwyciężenia nieśmiałości)

Bardzo często motywacją do hazardu, jest dreszczyk emocji, pokonanie nudy. Dlatego hazardziści grają, aby nieustannie przeżywać silne emocje, które są gwarancją obstawianiem coraz większych stawek. Celem grania, jest chęć wygrania, a w efekcie polepszenia swojej sytuacji materialnej.

Skutki bycia hazardzistą

W odróżnieniu od innych uzależnień hazard nie powoduje stałych uszczerbków na zdrowiu fizycznym. Przyczyną pojawienia się tego problemu, jest chroniczne przemęczenie, które charakteryzuje się traktowaniem ryzyka jako sposobu na wszelkie problemy i trudności. Długi, brak środków do życia, zniszczone relacje z rodziną mogą spowodować nerwicę lub depresję. Hazard to kolejny problem, osoba uzależniona wpada w efekt śnieżnej kuli, bo nie ma umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Hazardzista stawia grę na najwyższym miejscu, pomija obowiązki czy rodzinę. Zatraca się w tym i traci zdolność racjonalnego myślenia. Uważa, że sukces nie jest dziełem przypadku, lecz ich umiejętności. Hazard skutkuje zerwaniem lub zepsuciem więzi rodzinnych. Utrata zaufania, niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa są zagrożeniem zarówno dla uzależnionego, jak i jego bliskich. Uzależnienie od hazardu niesie za sobą szereg skutków, które dotykają każdej dziedziny życia. Bardzo często patologiczny hazard, jest powodem samobójstw.

Jak zawalczyć o lepsze jutro?

Problem uzależnienia rozwija się powoli i wygląda niepozornie. Powoduje jednak, że człowiek wpada w pułapkę bezsilności. Brak chęci do życia, koncentracja jedynie na grze, długi, naruszone relacje z rodziną otulone są kłamstwem. Nasz Ośrodek leczenia uzależnień na podstawie wieloletniego doświadczenia
i szeregu specjalistów pomaga wyjść z tej pułapki. Podczas terapii wykorzystujemy efektywne formy krótkoterminowe, łącząc je elementy terapii depresji z uzależnieniem. Czas terapii uzależnienia od hazardu pozwala skupić się na Twoich mocnych stronach, poprzez zmianę Twoich nawyków. Jednak, jak w przypadku każdego uzależnienia tylko samodzielne zauważenie problemu i chęć podjęcia leczenia umożliwi powrót do równowagi i czerpania radości z życia. Pamiętaj, im wcześniej będziesz chciał zawalczyć o swoje lepsze jutro, tym szybciej dasz sobie szansę otrzymania profesjonalnej pomocy, dopasowanej do Twoich potrzeb. Wspólnie zmienimy Twój sposób myślenia i hierarchię wartości. Pokażemy Ci jak radzić sobie z codziennymi problemami i pokusami. Terapia w naszym Ośrodku pozwoli Ci zrozumieć jak wiele złego dla Ciebie i Twoich bliskich przyniosło uzależnienie od hazardu.

Tylko zrozumienie, problemu i nauczenie się radzenia sobie z pokusą grania pozwoli Ci wrócić do równowagi a po czasie też zadowolenia z życia. Zawalcz o swoje życie, bo nikt inny nie zrobi tego za Ciebie!