Uzależnienie od alkoholu dotyka ogromnej ilości osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nadmierne spożywanie alkoholu jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ często prowadzi do wielu rodzinnych i społecznych dramatów. W dalszym ciągu jednak wiedza na temat rozpoznania i radzenie sobie z nadużywaniem alkoholu jest zbyt mała. Wiele osób pijących alkohol skrzętnie ukrywa swoje problemy alkoholowe. Przedstawiamy zestawienie typowych zachowań alkoholika, które pomogą w rozpoznaniu problemu z piciem alkoholu.
Zachowania alkoholika a objawy uzależnienia
Różne typowe zachowania spowodowane używaniem alkoholu dość mocno pokrywają się z objawami uzależnienia. W celu rozpoznania i diagnozy występującego problemu z alkoholem stosuje się m.in. system klasyfikacji zaburzeń Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – DSM. Według nich można rozpoznać zachowania osoby pijącej jako objawy alkoholizmu i sklasyfikować je do konkretnej fazy choroby. W skrócie, gdy zaobserwujemy dwa z konkretnych zachowań, można mówić o problemie uzależnienia. Choroba alkoholowa stanowi zawsze poważny problem, dlatego jej wczesne wykrycie umożliwia szybkie leczenie alkoholizmu.
Fazy alkoholizmu i typowe zachowanie uzależnionego
Zachowanie alkoholika uzależnione jest od ilości wypijanego alkoholu oraz fazy choroby. Zachowania rozróżniamy na zaburzenia psychiczne, jak i fizyczne objawy choroby. Najczęściej występujące zaburzenia zachowań to przede wszystkim:
- Przybieranie różnych masek – jednym z najczęściej występujących zachowań jest dywersyfikacja zachowań. Osoba uzależniona zaczyna inaczej zachowywać się po spożyciu a inaczej na co dzień. Swoim zachowaniem skutecznie ukrywa problem z piciem wśród członków rodziny i znajomych.
- Przemoc i agresja – u osób nadużywających alkoholu równie często występuje też nadmierna agresja i przemoc, które wywołane są przez zaburzenia pracy układu nerwowego.
- Chęć przebywania w otoczeniu osób pijących – osoba, która ma problem alkoholowy, często mimowolnie otacza się osobami pijącymi, gdyż łatwiej jej wtedy tłumaczyć sobie swój problem.
- Bagatelizowanie problemu z piciem – wśród typowych zachowań osób uzależnionych nagminne jest zaprzeczanie oraz bagatelizowanie pojawiających się problemów. Szczególnie widoczne jest to u osób zajmujących wyższe stanowiska, które ukrywają swoje problemy z uzależnieniem i unikają ciągów alkoholowych, podkreślając, że nie są stereotypowymi pijakami.
Choroba alkoholowa to problem, która rozwija się dość długo i zbudowany jest z wielu faz. Kolejne fazy to: faza prealkoholowa, faza ostrzegawcza, faza krytyczna i faza przewlekła. Zależnie od fazy, w jakiej aktualnie znajduje się alkoholik. Życie osoby uzależnionej diametralnie zmienia się wraz ze spożywaniem większych ilości alkoholu. Za tym również idą zmiany w zachowaniach spowodowanych alkoholizmem.
Zachowanie alkoholika wobec rodziny i bliskich
Zachowanie osób uzależnionych również mocno wpływa na problemy rodzin alkoholików. Niezależnie w jakiej fazie objawów choroby alkoholowej znajduje się pijący, jego zachowanie zazwyczaj ma negatywny wpływ na codzienność jego rodziny. W trakcie choroby alkoholik zaczyna być agresywny, nieodpowiedzialny i niestabilny emocjonalnie. Osoba zaczyna doprowadzać do konfliktów i utraty zaufania. Również problemem stają się manipulacje alkoholika. Razem z dużą ilością spożywanego alkoholu mogą iść problemy finansowe. Wszelkie negatywne zachowania wpływają na samopoczucie żony, jak i dzieci alkoholika. Bardzo często problemy osoby uzależnionej prowadzą do rozpadu rodziny i utraty kontaktu.
Wpływ zachowań osoby uzależnionej na otoczenie
Uzależnienie może mieć poważne negatywne skutki dla otoczenia osoby uzależnionej, w tym dla jej rodziny, przyjaciół i współpracowników. Może powodować trudności finansowe, konflikty i niestabilność emocjonalną, a także niepokojące zachowania i utratę zaufania. Uzależnienie może również prowadzić do przemocy domowej, wykluczenia społecznego i innych problemów zdrowia psychicznego. Dlatego ważne jest, aby osoby z uzależnieniem otrzymywały wsparcie i pomoc, a ich otoczenie było świadome i przygotowane na pomaganie im w leczeniu.
Objawy choroby alkoholowej – co można z nimi zrobić
Zaburzenia zachowania spowodowane wpływem alkoholu to pierwszy objaw choroby alkoholowej. Niezależnie od fazy uzależnienia warto wdrożyć leczenie, zanim problemy społeczne osoby uzależnione staną zbyt duże. Leczenie alkoholizmu warto przejść w profesjonalnym ośrodku leczenie uzależnień pod okiem wykwalifikowanych psychoterapeutów.
Typowe zachowania alkoholika – podsumowanie
Pierwsze objawy alkoholizmu nie muszą być od razu widoczne. Warto więc obserwować typowe zachowania alkoholika, by w porę zwrócić uwagę. Wczesna reakcja na problemy może uratować życie alkoholika. Im szybciej rozpocznie się leczenie w ośrodku leczenia uzależnień, tym większa szansa na poradzenie sobie z problemami uzależnienia.