Wątroba a alkohol – odwieczne zagadnienie, które spędza sen z powiek osób uzależnionych. Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do wielu poważnych chorób. Nadużywanie alkoholu etylowego przede wszystkim negatywnie wpływa na układ nerwowy. Oprócz tego nie oszczędza też innych narządów naszego organizmu. Jednym z poważniejszych problemów jest niewydolność wątroby wywołana przez różne alkoholowe schorzenia. Jakie choroby wywołane alkoholem wyróżniamy? Jak alkohol wpływa na wątrobę i jaką rolę w tym wszystkim ma leczenia alkoholizmu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykuły.
Jakie są funkcje wątroby?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie, pełniąc wiele ważnych funkcji. Oto niektóre z najważniejszych funkcji wątroby:
- Detoksykacja – wątroba oczyszcza krew z toksyn, które powstają w organizmie lub są spożywane przez nas w pokarmach i napojach.
- Produkcja żółci – wątroba produkuje żółć, która pomaga w trawieniu tłuszczów.
- Magazynowanie glukozy – narząd ten magazynuje glukozę i uwalnia ją w czasie potrzeby, np. podczas ćwiczeń fizycznych lub w czasie postu.
- Produkcja białek – produkuje wiele ważnych białek, takich jak albuminy, które pomagają utrzymać równowagę płynów w organizmie.
- Magazynowanie witamin i minerałów – magazynuje wiele ważnych witamin i minerałów, takich jak witamina A, D, E, K, miedź i żelazo.
- Regulacja poziomu cholesterolu – pomaga w regulacji poziomu cholesterolu we krwi.
- Metabolizm hormonów – odpowiada za metabolizm hormonów, takich jak estrogen i testosteron.
Picie alkoholu a wątroba – jaka jest zależność między alkoholizmem a uszkodzeniem wątroby?
U osób nadużywających alkoholu w procesie jego metabolizmu wytwarza się m.in. aldehyd octowy. Jest to silna toksyna, która wpływa negatywnie na komórki wątroby a dokładnie na hepatocyty. Etanol, który zawierają napoje alkoholowe, szybko wchłania się do organizmu człowieka. Jego największa ilość trafia wówczas do wątroby, na której spoczywa cały ciężar eliminacji alkoholu. Częste spożywanie alkoholu a co za tym idzie uszkodzenie komórek wątroby, skutkuje rozwojem alkoholowego uszkodzenia tego narządu.
Wątroba a alkohol – alkoholowa marskość wątroby
Marskość wątroby, która objawia w wyniku spożywania dużej ilości alkoholu, polega na zastępowaniu uszkodzonej miękkiej tkanki przez twarde włókna. Postępujące zastępowanie tkanek prowadzi do włóknienia narządu. Do najczęściej pojawiających się objawów marskości wątroby zaliczamy:
- osłabienie
- brak apetytu
- problemy z koncentracją
- stany podgorączkowe
- zmiany skórne
- żółtaczka
Alkoholowe stłuszczenie wątroby
Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzi również do stłuszczenia, które charakteryzuje się nagromadzeniem kropli tłuszczu w hepatocytach. Stłuszczenie wątroby należy poważnych schorzeń, które może prowadzić do zmian martwiczo-zapalnych. Stłuszczenie wątroby występuje aż u 90% osób nadużywających alkoholu. Objawy alkoholowego stłuszczenia wątroby to przede wszystkim:
- osłabienie
- utrata wagi
- wzdęcia
- uczucie pełności
- ucisk w prawym podbrzuszu
Alkoholowe zapalenie wątroby
Nadmierne picie alkoholu powoduje również zapalenie wątroby, które może być bardzo poważnym problemem. Alkoholowe zapalenie wątroby charakteryzuje się przede wszystkim powiększeniem i bolesnością. Oprócz tego zaobserwować można również takie objawy jak:
- apatia
- nudności
- wymioty
- biegunki
- ogólne zmęczenie organizmu
Przy ciężkim zapaleniu wątroby pojawić się może również wodobrzusze, żółtaczka czy zapalenie mózgu.
Odtrucie alkoholowe i regeneracja wątroby
Wątroba to narząd, który posiada „magiczną” moc regeneracji. Dzięki temu, nawet gdy alkohol spożywany w dużych ilości niszczy komórki miąższu wątroby lub powoduje stłuszczenie, jest ona sama w stanie powrócić swój pierwotny stan. Dlatego po rozpoznaniu alkoholowej choroby należy kategorycznie przejść na abstynencję alkoholową. Warto przejść odtrucie alkoholowe oraz profesjonalne leczenie alkoholizmu. Dopiero w momencie odstawienia alkoholu można rozpocząć leczenie, które powinno obejmować odpowiednią dietę oraz leki przyspieszające regenerację tego narządu po przebiegu przewlekłych chorób wątroby.
Alkohol a choroby wątroby – podsumowanie
Choroby wątroby wywołane alkoholem to bardzo poważna kwestia, której nie wolno lekceważyć. W zależności od ilości spożywanego alkoholu stadium choroby wątroby może być różne, dlatego najpierw należy dobrze zbadać stan pacjenta. Uszkodzenie komórek wątroby jest odwracalne dlatego nawet w przypadku nadużywania alkoholu, jest możliwy powrót do zdrowia. Odwrócenie skutków picia alkoholu jest możliwe, dlatego koniecznie należy zaprzestać spożywania etanolu oraz podjąć leczenie alkoholizmu w ośrodku terapii uzależnień.