Czy istnieją leki na alkoholizm? – środki farmakologiczne

czy istnieją leki na alkoholizm

Alkoholizm to poważna choroba, która po pierwsze powinna być leczona odpowiednią psychoterapią w ośrodku leczenia uzależnień. Wiele osób uzależnionych, jednak zanim rozpocznie leczenie, próbuje samemu zaprzestać picia alkoholu, szukając pomocy w przyjmowaniu leków. Czy warto wspierać leczenie alkoholizmu lekami? Czy istnieją dobre leki na alkoholizm?

Czy istnieją dobre leki na chorobę alkoholową?

Istnieje kilka rodzajów leków, które stosuje się podczas terapii leczenia uzależnień. Każda z nich wykazuje inne działanie mające na celu zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu. Pomimo różnego działania możemy mówić o ich dużej skuteczności leczenia w terapii osób uzależnionych. W zależności od działania leku wyróżniamy preparaty, których celem jest zbudowanie awersji do alkoholu poprzez spotęgowanie negatywnych skutków picia alkoholu. Drugą grupą są leki, których zadaniem jest oddziaływanie na układ nerwowy w celu zmniejszenia głodu alkoholowego.

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu – jakie leki na alkoholizm są dostępne?

Leków wspomagających leczenie pacjentów uzależnionych jest wiele. W Polsce w przypadku leczenia alkoholizmu stosuje się przede wszystkim takie leki jak:

Disulfiram 

Disulfiram działa poprzez blokowanie enzymu o nazwie dehydrogenaza, który jest niezbędny do metabolizmu alkoholu w organizmie. Po wypiciu alkoholu podczas przyjmowania disulfiramu poziom aldehydu octowego we krwi gwałtownie wzrasta, co prowadzi do wystąpienia bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak zaczerwienienie twarzy, ból głowy, nudności, wymioty i tachykardia – nosi to nazwę reakcji disulfiramowej.

Charakteryzuje się najgorszym profilem tolerancji (liczne działania niepożądane w trakcie leczenia) oraz bezpieczeństwa (ryzyko niebezpiecznej reakcji toksycznej, zatrucia oraz liczne interakcje z innymi lekami)

Akamprozat

Akamprozat jest lekiem, który działa poprzez wpływanie na układ GABA-ergiczny w mózgu. Akamprozat pomaga przywrócić normalną aktywność neuronów glutaminergicznych, które są zaburzone przez długotrwałe spożycie alkoholu. Mechanizm działania akamprozatu nie jest jeszcze w pełni zrozumiany, ale wiadomo, że pomaga zmniejszyć pragnienie alkoholu.

Naltrekson 

Naltrekson jest antagonistą receptorów opioidowych, który działa poprzez blokowanie receptorów opioidowych w mózgu alkoholika, co prowadzi do zmniejszenia euforycznych (przyjemnych) efektów związanych z piciem alkoholu lub zażywaniem opioidów. Naltrekson nie wywołuje efektów euforycznych ani nie jest uzależniający a dzięki niemu, alkoholik stopniowo ogranicza ilość spożywanego alkoholu.

Nalmefen

Nalmefen także jest antagonistą receptorów opioidowych, który działa poprzez blokowanie receptorów opioidowych, co prowadzi do zmniejszenia nadużywania alkoholu. Nalmefen jest podobny do naltreksonu pod względem struktury chemicznej i działania biologicznego, ale oferuje pewne korzyści, takie jak dłuższy okres półtrwania, co oznacza, że pozostaje w organizmie przez dłuższy czas.

Czy warto leczyć alkoholizm lekiem?

Farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu może być bardzo pomocne w uzyskaniu i utrzymaniu abstynencji alkoholowej. Leki przeciwalkoholowe mogą być dobrym uzupełnieniem terapii alkoholowej. Ich działanie powinno pomóc w zmniejszeniu pragnienia alkoholu. Zmniejszenie spożycia alkoholu a wręcz całkowite odstawienie alkoholu ma kluczowe znaczenie w psychoterapii. Ważne jest, aby leczenie farmakologiczne było prowadzone przez wykwalifikowanego lekarza i ściśle monitorowane, ponieważ leki te mogą mieć również skutki uboczne.

Zobacz:  Problemy zdrowotne powodem odstawienia alkoholu

Przede wszystkim terapia w leczeniu uzależnienia od alkoholu

O ile leki mogą być pomocne w procesie wychodzenia z nałogu, to nie zastąpią skutecznego procesu terapeutycznego. To psychoterapia jest kluczowym i najważniejszym elementem w procesie leczenia alkoholizmu. Pomimo dostępności różnych leków wspomagających odwyk, to właśnie psychoterapia pozwala na zrozumienie przyczyn uzależnienia i nauczenie się nowych, zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem i innymi trudnościami.

Bez wsparcia psychoterapeutycznego, trudno jest przełamać cykl uzależnienia i utrzymać trwałą abstynencję. Pamiętajmy, że leczenie alkoholizmu to nie tylko eliminacja objawów, ale przede wszystkim zmiana myślenia i zachowań, co jest możliwe dzięki psychoterapii.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu bez recepty – czy jest możliwe?

Stosowanie leczenia farmakologicznego zawsze powinno odbywać pod kontrolą lekarza. Z tego powodu również tego typu metody leczenia dostępne są tylko i wyłącznie na receptę. Nie istnieją również żadne domowe formy leczenia choroby alkoholowej. Nie powinno się samemu podejmować prób leczenia uzależnienia a tym bardziej stosowania leków.

Odstawienie alkoholu jako podstawa do leczenia uzależnienia

Decydując się na leczenie, nie można ślepo polegać na środkach wspomagających leczenie alkoholizmu. Jest to bardzo poważny proces, który wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby chorej oraz silnej woli. Leczenie alkoholizmu należy przede wszystkim rozpocząć od całkowitego odstawienia alkoholu. Tylko wtedy można liczyć pozytywne wyniki w przypadku stosowania leków wspomagających.

Leki stosowane w terapii uzależnień – podsumowanie

Skuteczność leczenia osób lekami wspierającym terapię alkoholizmu jest dość wysoka, jeśli połączymy ją z ważniejszymi aspektami takimi jak pobyt w ośrodku terapii leczenia alkoholizmu. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca dla siebie lub bliskiej osoby, u której obserwujesz negatywne działanie alkoholu, zapraszamy do naszego ośrodka terapii uzależnień.