Narkomania to poważna choroba, która niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji – w tym nawet śmierć. Uzależnienie od narkotyków dotyka często ludzi młodych, którzy lubią eksperymentować. Liczba osób, które popadły w nałóg narkotykowy rośnie z roku na rok. By pomóc podjąć leczenie osobie uzależnionej należy wykazać się olbrzymią empatią i cierpliwością. Jak pomóc narkomanowi? Jak nakłonić go do leczenia? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Jak zdiagnozować uzależnienie od substancji psychoaktywnych?
Osoby uzależnione często skutecznie ukrywają przed światem, że zażywają narkotyki. Ciężko wówczas o odpowiednią reakcję osób bliskich, które nie wiedzą, w jakim stanie jest chory. Istnieje jednak kilka charakterystycznych zachowań, które pomogą określić czy bliski ma problem. Zaliczamy do nich m.in. utratę kontroli, zaczerwienione oczy, chudnięcie, niską odporność, drżenie mięśni, stany depresyjne czy szybkie tętno. Jeśli macie podejrzenia odnośnie do kogoś ze swojej rodziny, obserwujcie jego zachowania i upewnijcie się, czy ma problem. Szyba diagnoza problemu znacząco ułatwi leczenie uzależnienia od narkotyków.
Jak przekonać osobę uzależnioną od narkotyków do leczenia?
Rzadko się zdarza, żeby uzależniony sam z siebie chciał podjąć próbę leczenia. Z reguły osoby chore nie zauważają problemu, do momentu aż całkowicie sięgną dna. Sprawia to, że wyjście z nałogu czasem bywa już wręcz niemożliwe. Główną rolę w pomocy choremu odgrywa rodzina i przyjaciele. Jednak należy pamiętać, że najważniejszą rzeczą jest chęć wyzdrowienia. Przekonywanie kogoś, że potrzebuje pomocy, zwykle nie jest najlepszym podejściem, ponieważ osoba ta musi być gotowa i chętna do dokonania zmiany. Jeśli martwisz się o kogoś bliskiego, spróbuj wyrazić swoje obawy w sposób nieoceniający i zaoferować swoje wsparcie. Możesz również zaproponować wspólne uczestnictwo w spotkaniu lub rozmowę z terapeutą. Jeśli chcesz pomóc uzależnionemu, trzymaj się czterech ważnych zasad. Po pierwsze nie zamiataj problemu pod dywan, po drugie dowiedz się jak najwięcej o problemie z narkotykami, po trzecie wspieraj uzależnionego, ale nie chroń go przed własnymi błędami i po czwarte zawsze stawiaj siebie na pierwszym miejscu.
Czy można leczyć narkomana pod przymusem? Co zrobić, gdy nie chce się leczyć?
Nakłonienie narkomana do leczenia jest bardzo trudne. W większości przypadków nie chcą oni współpracować. Pomimo pełnego wsparcia bliskich nie są w stanie sami podjąć decyzji o leczeniu. W takiej sytuacji istnieje możliwość wysłania takiej osoby na przymusowe leczenie. W przypadku osób niepełnoletnich można starać się, o skierowanie takiej osoby przez sąd rodzinny na odwyk. U osób dorosłych, jeśli nie chcą dobrowolnie się leczyć, również możliwe jest ubezwłasnowolnienie narkomana. Należy jednak pamiętać, że przymus nie jest dobrym wyjściem z sytuacji i zazwyczaj nie przynosi żadnych pozytywnych skutków. Nie można kogoś zmusić do leczenia, jeśli sam nie chce go podjąć.
Gdzie szukać pomocy dla narkomana? – Ośrodek leczenia uzależnień
Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, istnieje wiele dostępnych sposób, aby pomóc. Jednak najlepszym wyborem zawsze będzie placówka terapii uzależnień. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy wyspecjalizowanych psychoterapeutów może okazać się kluczowe. Również wzięcie udziału w zajęciach grupowych, jak i indywidualnych pomoże choremu zrozumieć problem, w którym tkwi. Jeśli szukasz wsparcia dla siebie lub kogoś bliskiego, skorzystaj z naszej całodobowej infolinii i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Jak przebiega leczenie uzależnienia od narkotyków?
Większość programów leczenia uzależnienia od narkotyków ma podobną strukturę. Po pierwsze, osoba zmagająca się z uzależnieniem powinna podjąć detoks, podczas którego doświadczy zespołu abstynencyjnego. W międzyczasie chory uczestniczy w grupowych oraz indywidualnych spotkaniach z terapeutą. Programy stacjonarne wymagają, aby osoba mieszkała w ośrodku przez określony czas, ale charakteryzują się lepszą skutecznością. Jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź naszą ofertę leczenie uzależnienia od narkotyków.