Psychoterapeuta od uzależnień – kim jest i jak może pomóc?

psychoterapeuta od uzależnień

Uzależnienia, które są coraz częściej niechcianymi współtowarzyszami w życiu, stają się wyzwaniem, które ciężko pokonać samodzielnie. Dlatego właśnie zmaganie się z uzależnieniem od substancji czy szkodliwych nawyków sprawia, że wiele osób zaczyna doceniać wartość wsparcia psychoterapeutów. Kim dokładnie jest psychoterapeuta od uzależnień i jakie są cele terapii? Czy psychoterapia może skutecznie pomóc pacjentowi w leczeniu alkoholizmu?

Kim jest psychoterapeuta od uzależnień?

Psychoterapeuci to osoby, które przeszły przez długotrwały i wymagający proces kształcenia. Osoby te uczą się zwykle od 4 do 7 lat, co obejmuje studia psychologiczne studia podyplomowe z zakresu terapii uzależnień, superwizję oraz praktykę. Psychoterapeuci muszą też sami uczestniczyć w psychoterapiach, aby lepiej zrozumieć siebie i poznać dokładnie mechanizmy funkcjonowania umysłu człowieka. Osoby z tym tytułem na co dzień pomagają innym w przezwyciężaniu osobistych trudności. Pracując z pacjentami, wykorzystują różne podejścia terapeutyczne tak, aby dostosować je do każdej osoby. Podczas psychiatrycznego leczenia uzależnień specjalista tworzy bezpieczną i otwartą przestrzeń, w której pacjenci mogą swobodnie dzielić się swoimi myślami, bez obawy o osądzanie.

Psychoterapia uzależnień – kto powinien się na nią udać?

Psychoterapeuta może być pomocny dla każdego, kto doświadcza trudności z kontrolowaniem swojego zachowania w kontekście różnych uzależnień, czy to od substancji, czy od określonych zachowań. Może to obejmować osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, hazardu, czy nawet problemami związanymi z nadmiernym korzystaniem z Internetu, zakupami czy jedzeniem. Na psychoterapię uzależnień powinny udać się osoby, które zauważają, że uzależnienie zaczyna wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, relacje z innymi, pracę, czy zdrowie psychiczne. Psychoterapia to też opcja dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć korzenie swojego uzależnienia, zmierzyć się z emocjonalnymi aspektami swojego problemu oraz opracować skuteczne sposoby radzenia sobie z zaburzeniami.

Jakie są najczęstsze powody zgłaszania się na leczenie psychoterapeutyczne?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na podjęcie terapii, jest depresja, która wpływa na ogólną jakość życia i prowadzi chorego do uczucia bezradności, smutku i utraty zainteresowania wykonywanymi czynnościami. Wiele osób zgłasza się również na psychoterapię z powodu nadmiernego lęku i napięcia spowodowanymi przez zaburzenia lękowe i nerwicę. Długotrwałe problemy emocjonalne, takie jak niskie poczucie własnej wartości czy trudności w radzeniu sobie ze stresem to także powód do poszukiwania pomocy psychologicznej. Spowodowane tym stanem zachowania mogą w dużym stopniu wpłynąć na problemy w relacjach z bliskimi – konflikty, trudności w komunikacji, czy też brak umiejętności rozwiązywania konfliktów mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Psychoterapia to także dobra forma leczenia alkoholizmu, czy też innych substancji psychoaktywnych dla osoby uzależnionej. Taka opcja i diagnoza pomaga alkoholikowi zrozumieć źródła uzależnienia i wypracować zdrowsze mechanizmy radzenia sobie z nałogiem.

Problem uzależnienia – jakie są rodzaje psychoterapii uzależnień?

Napotykane trudności i traumy bardzo często wpływają na zdrowie psychiczne i emocjonalne. W takich momentach warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeutów, czyli specjalistów, którzy służą wsparciem i wskazówkami w czasie zdrowienia. Jednak, który rodzaj psychoterapii będzie najskuteczniejszy?

  • Terapia indywidualna – szczególnie polecana jest dla osób z zaburzeniami osobowości, depresją i lękami. Obejmuje różne podejścia, w tym terapię poznawczo-behawioralną (zmiana szkodliwych myśli i zachowań) oraz terapię psychodynamiczną (badanie głębszych, nieświadomych aspektów umysłu).
  • Terapia grupowa – uczestniczy w niej kilku pacjentów, co umożliwia wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie – pacjenci mają szansę podzielić się swoimi problemami i zachowaniami nałogowymi oraz opowiedzieć o metodach radzenia sobie z daną substancją.
  • Terapia rodzinna – podczas niej omawia się zachowania każdego członka rodziny i ich wpływ na całą rodzinę. Ta forma terapii jest polecana dla rodzin, w których jeden z członków cierpi na chorobę psychiczną, a pozostali zmagają się z jej skutkami.

Odczuwasz trudności, które wpływają na Twoje zdrowie psychiczne? A może ktoś z Twoich bliskich boryka się z podobnymi problemami? W Ośrodku Terapii i Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów oferujemy specjalistyczną pomoc psychoterapeuty. Nasz zespół to osoby wykształcone, z dużym doświadczeniem w prowadzeniu terapii. Jesteśmy gotowi pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia i profesjonalnego podejścia w radzeniu sobie z trudnościami oraz problemami emocjonalnymi. Do naszego ośrodka mogą zgłosić się osoby, którym zależy przede wszystkim na leczeniu alkoholizmu, narkomanii oraz uzależnienia od hazardu.