Współcześnie, coraz większe ilości reklam leków i suplementów powodują, że wielu ludzi samodzielnie stara się leczyć swoje dolegliwości. Prowadzi do nadużywania leków przeciwbólowych, nasennych, uspokajających i innych. Długotrwałe przyjmowanie leków może skutkować uzależnieniem, a nawet poważnymi problemami zdrowotnymi. Jak wyglądają objawy lekomanii? Czy łatwo można się uzależnić od farmaceutyków? Kiedy skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień?
Przyczyny lekomanii
Lekomanią nazywa się nadmierne i niekontrolowane przyjmowanie leków, nawet jeśli nie są one potrzebne lub zalecane przez lekarza. Przyczyny lekomanii mogą być różne i zależą od indywidualnych okoliczności danej osoby. Oto kilka możliwych przyczyn lekomanii:
- Lęk lub depresja: Leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe są często przyjmowane w celu łagodzenia objawów lęku i depresji. Osoby cierpiące na te zaburzenia emocjonalne mogą być bardziej narażone na lekomanię, ponieważ mogą uważać, że stosowanie leków jest jedynym sposobem radzenia sobie z trudnymi uczuciami.
- Presja otoczenia: Osoby, które czują presję ze strony rodziny lub przyjaciół, by być szczupłymi, mogą przyjmować leki odchudzające lub inne leki, które są reklamowane jako pomoc w utracie wagi. Podobnie, osoby, które chcą poprawić swoje wyniki w pracy lub w szkole, mogą przyjmować leki pobudzające, które są reklamowane jako pomoc w zwiększeniu koncentracji i wydajności.
- Brak świadomości: Niektórzy ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa związanego z przyjmowaniem leków bez kontroli lekarza lub nie rozumieć, że niektóre leki mogą mieć działanie uzależniające.
- Używki: Osoby, które już uzależniły się od innych substancji, takich jak alkohol czy narkotyki, mogą być bardziej narażone na wpływ leków uzależniających.
Jeśli masz podejrzenia, że ktoś bliski ci jest uzależniony od leków lub masz pytania dotyczące lekomanii, skonsultuj się naszym ośrodkiem leczenia uzależnień
Objawy uzależnienia od leków
Objawy uzależnienia od leków mogą się różnić w zależności od rodzaju leków, ale niektóre ogólne objawy, które mogą wskazywać na uzależnienie od leków, to m.in.:
- Potrzeba zwiększenia dawki leku, aby osiągnąć taki sam efekt, jaki osiągało się na początku ich stosowania.
- Trudności z rzuceniem leków lub próby rzucenia ich, które kończą się niepowodzeniem.
- Poświęcanie dużo czasu i wysiłku na zdobywanie leków.
- Brak kontroli nad ilością leków, które się przyjmuje. Przyjmowane coraz większe dawki leku
- Kontynuowanie przyjmowania leków, pomimo negatywnych skutków dla zdrowia lub osobistych relacji.
- Trudności z odstawieniem leków, które mogą objawiać się fizycznymi dolegliwościami takimi jak bóle głowy, nudności, wymioty, kołatanie serca, drżenie ciała, niepokój, lęk lub depresja.
Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego te, lub inne objawy lekomanii, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie uzależnień. Wsparcie profesjonalisty może być bardzo pomocne w rozpoczęciu procesu leczenia lekomanii.
Leczenie uzależnienia od leków
Uzależnienie osób przyjmujących leki jest trudne do zdiagnozowania i leczenia. Ważne jest to, aby osoba uzależniona pozostawała pod stałą opieką specjalistów. Pierwszym ważnym krokiem jest odstawienie zażywanych leków oraz detoksykacja pod okiem lekarzy. Po odzwyczajeniu organizmu od leków kolejnym krokiem w leczeniu lekomanii powinno udanie się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień. Najlepiej, jeśli osoba, która ma problem, korzysta z psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej.
Objawy odstawienia leków – zespół abstynencyjny
Objawy zespołu abstynencyjnego podczas uzależnienia od leków pojawiają się podczas detoksykacji i próbie odzwyczajanie organizmu od danego środka. Wygląda on dość podobnie niezależnie od przyjmowanych substancji. Odstawienie przyjmowanych leków powoduje objawy fizyczne takie jak drgawki, bóle mięśni czy zawroty głowy. W przypadku silnego uzależnienia pojawić się mogą również takie objawy abstynencyjne jak lęk, bezsenność i objawy depresyjne.
Podsumowanie
Nadmierne zażywanie leków, szczególnie leków nasennych lub leków uspokajających może prowadzić do uzależnienia. Przyjmowanie coraz silniejszych dawek leku może skończyć się tragicznie, dlatego ważna jest szybka reakcja przy pojawieniu się charakterystycznych objawów uzależnienia. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z oferty naszego ośrodka leczenia uzależnień i rozpocznij leczenie uzależnienia lekowego.