W dzisiejszym artykule spróbujemy się przyjrzeć typowym objawom odstawienia alkoholu, które występują u alkoholika. Trzeba zaznaczyć, że obecność kilku objawów, o których piszę, nie oznacza problemu z alkoholem. W celu postawienia właściwej diagnozy do leczenia alkoholizmu potrzebne są pozostałe objawy choroby alkoholowej, a objawy odstawienia alkoholu muszą być połączone z innymi objawami choroby.
Czym jest zespół odstawienny i jak ma się do picia alkoholu?
W przypadku nagłego odstawienie alkoholu, po intensywnym piciu dochodzi do pojawienia się specyficznych objawów. Winny wszystkiemu jest nadmiar alkoholu, która wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje on zmiany w mózgu i zmniejsza jego aktywności. Dlatego przy częstym spożyciu zaprzestanie picia alkoholu wiąże się z pojawieniem objawów zespołu odstawienia.
Przyczyny alkoholowego zespołu abstynencyjnego
Częste picie dużych ilości alkoholu powoduje wykształcenie w organizmie tolerancji. Powoduje to, że za każdym razem potrzebujemy wypić go więcej. Jak już wspomnieliśmy, tak duże ilości etanolu wpływają na mniejszą syntezę wielu neuroprzekaźników. W związku z nagłym odstawieniem alkoholu dochodzi zwiększenia ilości neurotransmiterów. Ta niespodziewana zmiana w układzie nerwowym staje się przyczyną niepowikłanego zespołu abstynencyjnego.
Objawy odstawienia alkoholu – kiedy jednak lampka kontrolna powinna się zapalić?
Wtedy kiedy objawy „typowego kaca” nasilają się i pojawiają się coraz częściej. Do typowych objawów odstawienia alkoholu zaliczamy, ból głowy, napady drgawkowe, objawy majaczenia alkoholowego, skoki ciśnienia lub utrzymujące się podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia rytmu pracy serca, wymioty i nudności. Mogą pojawiać się biegunki, bezsenność, trudności w zasypianiu, wybudzanie się. Osoba doświadczająca objawów odstawienia alkoholu poci się i jest osłabiona. Wzmożona potliwość pojawia się w nocy, towarzyszą temu dreszcze. W nasilonym zespole odstawiennym występuje niepokój, lęk. Człowiek boi się, lecz nie wie czego. Występuje często nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, ostre światło. Brak sił powoduje, że trudno jest się zmusić do jakiegokolwiek działania, pojawia się pragnienie, aby ten dzień jakimś cudem szybko się skończył, a samopoczucie wróciło do normy. Hmn… dzień się nie kończy, a życie wzywa do wstania i działania. I co wtedy? No właśnie … pojawia się przymus szybkiego doprowadzenia się do „używalności” – ktoś kiedyś przecież powiedział, lecz się człowieku tym, czym się zatrułeś. Poważnym powikłanie alkoholizmu może być również: Zespół abstynencyjny – zespół odstawienia.
Skutki odstawienia alkoholu – jak sobie z nimi radzić?
Przede wszystkim objawy zespołu abstynencyjnego mogą się pojawić u każdej osoby, która wypiła za dużo, przesadziła, świadomie lub doprowadziła się do stanu upojenia alkoholowego. Do objawów alkoholowego zespołu odstawienia zaliczamy wszystkie wymieniony w akapicie powyżej. Zwykle u osób uzależnionych towarzyszy temu wstręt do alkoholu i solenna obietnica ograniczenia spożywania alkoholu: nigdy więcej nie doprowadzę się do takiego stanu, po co mi to było itd. W przypadku zespołu abstynencyjnego, aby radzić sobie z jego skutkami, należy zadbać o kategorycznie zaprzestanie picia alkoholu, wdrożyć leczenie zaburzeń świadomości oraz dbać o unormowanie ciśnienia i nawodnienie.
Alkoholowy zespół odstawienny – nie daj się złamać
Zatem osoba w zespole odstawiennym sięga po kolejną dawkę alkoholu i okazuje się, że to działa i na chwilę czuje się lepiej. Nic nie jest za darmo, ponieważ w tym momencie płaci kolejnym ważnym, istotnym objawem uzależnienia, jakim jest „klin”. Jeżeli organizm przyjmuje alkohol i ten alkohol minimalizuje objawy odstawienia, to jest to element zaawansowanej choroby alkoholowej.
Leczenie alkoholowego zespołu odstawiennego – podsumowanie
Objawy AZA są bardzo uciążliwe dla alkoholika, a w skrajnych przypadkach mogą być nawet niebezpieczne. Każdy uzależniony jest obarczony ryzykiem współwystępowania innych chorób somatycznych. Podstawą jest wykonania badania lekarskiego oraz badań laboratoryjnych, które pozwala poznać stan pacjenta. Podstawą w leczeniu objawów zespołu jest zakończenie ciągu alkoholowego i ograniczenie bodźców zmysłowych. Oprócz tego wdraża się postępowanie medyczne mające na celu poprawę fizycznego stanu zdrowia pacjenta.
Jeśli zauważasz u siebie pierwsze problemy w tym łagodny zespół abstynencyjny, mogą to być oznaki problemu z alkoholem. W takiej sytuacji koniecznie jest zaprzestanie spożywania alkoholu oraz wdrożenie leczenia alkoholizmu. W tym celu zgłoś się do naszego Ośrodka Leczenie Uzależnień Terapia Nałęczów.a powinna się zapalić?
Wtedy kiedy objawy „typowego kaca” nasilają się i pojawiają się coraz częściej. Do typowych objawów odstawienia alkoholu zaliczamy drżenie mięśniowe, skoki ciśnienia lub utrzymujące się podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia rytmu pracy serca, wymioty i nudności. Mogą pojawiać się biegunki, bezsenność, trudności w zasypianiu, wybudzanie się. Osoba doświadczająca objawów odstawienia alkoholu poci się i jest osłabiona. Wzmożona potliwość pojawia się w nocy, towarzyszą temu dreszcze. W nasilonym zespole odstawiennym występuje niepokój, lęk. Człowiek boi się, lecz nie wie czego. Występuje często nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, ostre światło. Brak sił powoduje, że trudno jest się zmusić do jakiegokolwiek działania, pojawia się pragnienie, aby ten dzień jakimś cudem szybko się skończył a samopoczucie wróciło do normy. Hmn… dzień się nie kończy a życie wzywa do wstania i działania. I co wtedy? No właśnie … pojawia się przymus szybkiego doprowadzenia się do „używalności”- ktoś kiedyś przecież powiedział, lecz się człowieku tym, czym się zatrułeś. Poważnym powikłanie alkoholizmu może być również: Zespół abstynencyjny – zespół odstawienia.
Objawy odstawienia alkoholu – nie daj się złamać
Zatem osoba w zespole odstawiennym sięga po kolejną dawkę alkoholu i okazuje się, że to działa i na chwilę czuje się lepiej. Nic nie jest za darmo, ponieważ w tym momencie płaci kolejnym ważnym, istotnym objawem uzależnienia, jakim jest „klin”. Jeżeli organizm przyjmuje alkohol i ten alkohol minimalizuje objawy odstawienne to jest to element zaawansowanej choroby alkoholowej.