Bezpłatne konsultacje:

Ogólnopolska Infolinia

Zadzwoń

Czy można pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Czy alkoholikowi można pomóc

Główne pytania, które zadają bliscy naszych pacjentów, dotyczą tego, czy istnieją skuteczne metody motywowania osoby zmagającej się z nadużywaniem alkoholu do podjęcia terapii? Główną barierą jest brak decyzji i zgody na leczenie ze strony alkoholika, co jest naturalnym mechanizmem obronnym uzależnienia. Alkoholik często jest przekonany, że panuje nad sytuacją, potrafi przestać pić, zasługuje na chwilę relaksu, i ogólnie wszyscy piją, a alkoholikiem jest ten, kto stracił pracę, rodzinę i całe życie. Więc, czy istnieją sposoby, aby uświadomić alkoholikowi jego problem? Jeśli zastanawiasz się jak pomóc, przeczytaj ten artykuł.

Jak pomóc osobie, która nie chce się leczyć?

Pomoc alkoholikowi to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy ta osoba nie jest gotowa na terapię uzależnienia. Przede wszystkim warto zrozumieć fakt uzależnienia i to, że chory alkoholik powinien sam wykazywać chęć leczenia. To jedyna droga, która może przynieść trwałe rezultaty, a bez tego wewnętrznego pragnienia zmiany, wszelkie wysiłki ze strony innych osób mogą okazać się nieskuteczne. Aby pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu nie można ukrywać jego problemu przed światem. Bliscy, znajomi, a nawet szefowie powinni być świadomi poważnego problemu, z którym boryka się ta osoba. Nie chodzi tutaj o publiczne nagłaśnianie prywatnych problemów, ale o zrozumienie konieczności wsparcia i zrozumienia, ponieważ to właśnie wiedza otoczenia może być kluczem dla przekonania chorego o tym, że nie jest sam, i że potrzebuje pomocy. Jeśli jednak mimo wszystko osoba uzależniona od alkoholu pozostaje obojętna, należy uświadomić jej konsekwencje problemu z piciem. Czasem właśnie jest potrzebny mocny szok, aby poprosić o pomoc i zacząć myśleć o zmianie. 

W przypadku, gdy alkoholik staje się agresywny wobec swojej rodziny lub innych osób, a jednocześnie odmawia leczenia, istnieje opcja sądowego nakazu przymusowego leczenia odwykowego. Wniosek o przymusowy odwyk w ośrodku zamkniętym może zostać złożony na podstawie opinii biegłego psychiatry i psychologa. To ostateczność, ale czasem jedyna droga, aby uratować życie człowieka pod niewolą choroby alkoholowej.

Metoda interwencji – czym jest?

Metoda interwencji to podejście mające na celu skonfrontowanie się z rzeczywistością przez osobę uzależnioną. To moment, w którym członkowie rodziny i bliscy zbierają się razem, aby opowiedzieć o swoich obawach i uczuciach wobec osoby uzależnionej. Jest to pewnego rodzaju forma pomocy dla alkoholika. Głównym celem metody interwencji jest uzyskanie zgody alkoholika do podjęcia leczenia oraz zwrócenie uwagi na konieczność podjęcia terapii i odstawienia alkoholu. Ważne jest jednak wcześniejsze i odpowiednie przygotowanie do takiej rozmowy, na przykład pod okiem specjalisty ds. uzależnień. Tylko wtedy może być to skuteczna metoda w walce z nałogiem.

Uzależnienie od alkoholu, czyli jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu

Alkoholizm jest chorobą, która nie jest tylko problemem uzależnionego, ale również wyzwaniem dla całego jego otoczenia m.in. rodziny. Z jednej strony mamy do czynienia z nieczułym, samolubnym i agresywnym człowiekiem, którego działania mogą sprawiać niewyobrażalny ból dla bliskich. Z drugiej strony istnieje kochająca, wrażliwa i ciepła osoba, która tkwi głęboko wewnątrz chorego. W przypadku problemu z alkoholem rodzina staje się niejako strażnikiem zdrowia swojego bliskiego. Wchodzi w rolę osoby wspierającej, rozmawiającej, słuchającej i stawiającej czoła trudnościom razem z chorym. O tym jak bardzo ważne jest wsparcie rodziny i bliskich przeczytacie tutaj: Moja żono, dziękuję, że pomogłaś mi wyjść z nałogu… – jaką rolę w leczeniu alkoholizmu odgrywa reakcja osób bliskich?

Jak pomóc osobie uzależnionej po odwyku?

Wspieranie osoby po odwyku w ośrodku terapii uzależnień wymaga wielkiego zrozumienia i empatii. Ważne jest wspieranie osoby uzależnionej w zachowaniu trzeźwości, na przykład poprzez angażowanie w regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o zdrowy sen i odpowiednią dietę. Nie trzeba się zastanawiać, aby wiedzieć, że osoba po odwyku od picia alkoholu powinna mieć ciągły dostęp do profesjonalnego terapeuty, który pomoże w chwili słabości. W pomaganiu alkoholikowi ważne jest również stworzenie bezpiecznego otoczenia, wolnego od alkoholu. Zaleca się, aby nie nie wystawiać chorego na próbę, na przykład pijąc przy nim alkohol. Wsparcie bliskich może polegać również na zachęcaniu do uczestnictwa w grupach wsparcia, co umożliwia dzielenie się doświadczeniami z innymi, którzy przechodzą przez podobne sytuacje i rozwiązywanie problemów alkoholowych.

Alkoholizm a terapia – gdzie szukać pomocy dla osoby uzależnionej?

Miłość do osoby uzależnionej od alkoholu wymaga poświęceń, jednak powinna być ona twarda, stanowcza i konsekwentna. Pomaganie osobie chorej to przede wszystkim konsekwencja w podjęciu decyzji o konieczności rozpoczęcia terapii. Ważne jest, aby zrozumieć, że terapia leczenia uzależnień to jedyny skuteczny środek w walce z tą chorobą – nie istnieje magiczna tabletka, zastrzyk czy szczepionka.

Szukasz profesjonalnej pomocy dla bliskiej osoby. W ośrodku leczenia uzależnień Terapia Nałęczów doskonale wiemy, jak pomóc alkoholikowi w wyjściu z nałogu. Przede wszystkim pomożemy każdej osobie uzależnionej zrozumieć mechanizmy i konsekwencje dla organizmu alkoholika. Na profesjonalnej terapii nasi pacjenci zostaną objęci fachową opieką, dzięki której lepiej zrozumieją swój problem i nauczą się jak go przezwyciężyć.

Masz problem z alkoholem_

Zobacz także:

slot
ssh account