Suchy kac – czym jest i jak ma się do picia alkoholu

Uczucie suchego kaca

Walka z uzależnieniami jest żmudna i trudna. Jednak osoby, które się na nią decydują, wykazują chęć powrotu do normalnego życia. Bowiem najważniejszym krokiem do rozpoczęcia terapii, jest samozaparcie oraz uświadomienie sobie problemu. Praca nad uzależnieniem od alkoholu jest wymagająca. Bardzo często przytrafiają się chwile słabości, zawahania. Jedną z prób nawrotu choroby jest uczucie suchego kaca, mimo iż wcześniej nie spożywało się alkoholu. Jak kontynuowanie leczenia alkoholizmu może pomóc w radzeniu sobie z objawami suchego kaca?

Czym jest suchy kac? – objawy

U osób uzależnionych od alkoholu może wystąpić uczucie kaca bez wcześniejszego spożycia dużych ilości alkoholu, które jest określane jako rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny. Organizm osoby uzależnionej doświadcza charakterystycznych objawów głodu alkoholu. Fizyczne objawy suchego kaca mogą pojawić się na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej. Objawy choroby to przede wszystkim:

  • ból głowy
  • brak apetytu
  • nudności
  • osłabienie organizmu

Co wywołuje suchego kaca?

Suchy kac może pojawić się bez konkretnych przyczyn, jednak istnieje wiele czynników, które sprzyjają wywoływaniu suchego kaca. Przede wszystkim chodzi o przebywanie w miejscach kojarzących się z piciem alkoholu, sny alkoholowe, przemęczenie, oglądanie treści, w których pojawia się alkohol. Pojawia się wówczas złe samopoczucie oraz silna potrzeba spożywania alkoholu.

Zespół abstynencyjny – ile trwa suchy kac?

Czas trwania suchego kaca może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak na przykład ilość alkoholu, cechy organizmu, czy stres. Zazwyczaj zauważa się, że objawy suchego kaca trwają od kilku godzin do 24 godzin. Jednak czasem objawy mogą trwać nawet do 3 dni. W tym czasie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i zmobilizować się do zaprzestania picia alkoholu.

Uczucie kaca – kto może doświadczać objawów suchego kaca?

Objawy zespołu abstynencyjnego najczęściej osób uzależnionych, czyli alkoholików. Dana osoba doświadcza głodu alkoholowego, który silnie działa na jej psychikę i może zachęcić do nawrotu choroby alkoholowej. Zespół abstynencyjny może wystąpić w sytuacji, gdy osoba uzależniona zaczyna być narażona na sytuacje, które będą kojarzyły się z piciem, na przykład kupowanie alkoholu.

Suchy kac — objawy uczucia głodu alkoholowego

O suchym kacu mówimy, że jest problemem, który spotyka pacjentów na różnym etapie terapii. Uderza nagle i niespodziewanie. Suchy kac dotyczy osób, które mają bądź miały problemy z alkoholem. Pomimo życia bez spożywania alkoholu niestety odczuwają objawy kaca suchego, czyli; odwodnienie, zawroty głowy i ból lub ogólne osłabienie organizmu. Dzieje się tak dlatego, że osoba ta jest trzeźwa jedynie fizycznie. Jej organizm nie jest przystosowany i nie może się odnaleźć, będąc trzeźwym, dlatego wywołuje taki stan, który niestety może zapoczątkować proces nawrotu choroby. Suchy kac pojawia się poprzez: sny o alkoholu, złe samopoczucie, wizytę na zakrapianej imprezie, samej myśli o alkoholu. Jeśli osoba uzależniona zaczyna się przepracowywać bądź robi coś wbrew swojej woli oraz towarzyszy jej ciągły stres to również wywołuje objawy abstynencyjne. Dlatego trzeba uważać i starać się nie poddawać takim bodźcom, o ile jest to możliwe.

Uczucie suchego kaca – jak sobie radzić

Niestety suchy kac to objaw, który samemu przetrwać jest trudno, jednak jeżeli uzależniony chce spróbować poradzić sobie na własną rękę, to musi pozbyć się wszystkich negatywnych myśli, które zebrały się na przestrzeni ostatniego czasu i mogą wywoływać właśnie ten stan. Dlatego, trzeźwiejącym alkoholikom poleca się znalezienie czegoś, co zmotywuje ich do działania i pomoże zapomnieć suchym kacu.

Jednak jeżeli nie jest się w stanie dłużej tego wytrzymać, powinno się zwrócić do grupy AA, której celem jest właśnie rozmowa o takich przypadłościach, opowiadanie o swoich doświadczeniach. Uczęszczają tam ludzie, którzy również borykają się z uzależnieniem od alkoholu i problemem suchego kaca, dlatego takim ludziom będzie najłatwiej zrozumieć stan, w jakim znajduje się osoba z objawami suchego kaca.
Alternatywą do grupy AA jest udanie się do specjalisty, bądź na terapię w ośrodku uzależnień, gdzie wykwalifikowani specjaliści będą towarzyszyli osobie uzależnionej w tej trudnej drodze, i pozwolą stanąć na nogi trzeźwiejącym alkoholikom.

Suchy kac jest problemem, który spotyka pacjentów na różnym etapie terapii. Uderza nagle i niespodziewanie. Taki stan odczuwają jedynie osoby, które mają bądź miały problemy z alkoholem. Pomimo życia w trzeźwości odczuwają skutki standardowego kaca, czyli; odwodnienie, zawroty głowy i ból, ogólne osłabienie organizmu itp… Dzieje się tak dlatego, że osoba ta jest trzeźwa jedynie fizycznie. Jej organizm nie jest przystosowany i nie może się odnaleźć, będąc trzeźwym, dlatego wywołuje taki stan. Suchy kac może być spowodowany: snem o alkoholu, złym samopoczuciem, wizyta na zakrapianej imprezie, samej myśli o alkoholu. Jeśli taka osoba się przepracowuje bądź robi coś wbrew swojej woli oraz towarzyszy jej ciągły stres to również przyczynia się do takiego stanu. Dlatego trzeba uważać i strać się nie poddawać takim bodźcom, o ile jest to możliwe.

Uczucie suchego kaca – jak sobie radzić

Samemu przetrwać jest trudno, jednak jeżeli uzależniony chce spróbować poradzić sobie na własną rękę, to musi pozbyć się wszystkich negatywnych myśli, które mu się zebrały na przestrzeni ostatniego czasu i mogą wywoływać właśnie ten stan. Należy przeć naprzód, znaleźć coś, co go zmotywuje do działania i pomoże zapomnieć. Jednak jeżeli nie jest się w stanie dłużej tego wytrzymać, powinno się zwrócić do grupy AA, której celem jest właśnie rozmowa o takich przypadłościach, opowiadanie o swoich doświadczeniach. Uczęszczają tam ludzie, którzy również borykają się z uzależnieniem od alkoholu, dlatego takim ludziom będzie najłatwiej zrozumieć stan, w jakim znajduje się osoba z objawami suchego kaca. Alternatywą do grupy AA jest udanie się do specjalisty, bądź na terapię w ośrodku uzależnień, gdzie wykwalifikowana kadra oraz nowoczesne terapie pozwolą stanąć mu na nogi.

Sprawdź ofertę prywatnego ośrodka odwykowego w Uniszowicach https://terapianaleczow.pl/leczenie-uzaleznien/alkoholizmu/ i podejmij terapię oraz walkę o lepsze życie, na które zasługuje każdy!