Alkohol spożywany w nadmiarze wpływa na wszystkie sfery życia osoby uzależnionej, a po przekroczeniu granicy uzależnienia staje się już prawdziwym problemem. Alkoholik zaczyna inaczej postrzegać otaczającą rzeczywistość. Nałóg sprawia, że przestaje on dbać o swoje zdrowie, a jego relacje z bliskimi osobami ulegają znacznemu pogorszeniu. Traci również motywację do działania – brakuje mu chęci do podejmowania jakichkolwiek aktywności związanych z realizacją pasji czy nawet do spędzania czasu z rodziną. Życie alkoholika koncentruje się jedynie wokół spożywania trunków. Alkohol a brak motywacji do działania – jak to jest.
Alkoholizm a zespół amotywacyjny?
brak motywacji do działania oraz zaniedbywanie relacji społecznych stanowią następstwo wejścia w uzależnienie. Objawy te określić można jako zespół amotywacyjny. Powodem tej przypadłości jest przede wszystkim długotrwałe odurzanie się marihuaną. Podobny zespół objawów może jednak dotyczyć alkoholików. Często zmagają się oni z problemami związanymi np. z utratą zainteresowań, które wcześniej były dla nich ważnym elementem codzienności.
Uzależnienie od alkoholu – utrata aspiracji życiowych
Osoba uzależniona od alkoholu może przejawiać m.in. następujące zachowania:
- rezygnacja z wcześniej ustanowionych celów,
- utrata zainteresowań, niechęć do realizacji pasji,
- utrata aspiracji życiowych,
- niechęć do rozwoju w sferze zawodowej,
- wycofanie się z kontaktów społecznych,
- zaniedbanie higieny osobistej i swojego wyglądu.
W centrum zainteresowania alkoholika znajduje się jedynie wszystko to, co jest związane z alkoholem. Często utrzymuje on kontakty wyłącznie z tymi osobami, które również są uzależnione od tej substancji. Wycofuje się z dotychczasowego życia, ponieważ nie jest w stanie wyobrazić sobie świata bez alkoholu.
Alkoholizm jako hamulec dotychczasowych dążeń – czy można powrócić do poprzedniego życia?
Zdrowy człowiek dąży do realizacji swoich celów. Pragnie ciągle się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Chce spełniać się w sferze zawodowej. Ważną część jego życia stanowi budowanie kontaktów społecznych. Wejście w nałóg staje się hamulcem wszystkich dotychczasowych dążeń i planów. Dla alkoholika poprzednie cele tracą jakąkolwiek wartość. Żyje on w świecie, w którym najważniejszą rolę odgrywa spożywanie alkoholu. Stan ten oczywiście można zmienić. Pomóc w tym może jedynie leczenie alkoholizmu poprzez terapię uzależnień.