Uzależnienie od alkoholu często wiąże się z długotrwałym ciągiem alkoholowym. W połączeniu z dużą toksycznością alkoholu częste picie prowadzi do zatrucia alkoholowego. Wiąże się z tym poważne wyniszczenie organizmu osoby uzależnionej, zaburzenia gospodarki elektrolitowej czy niedoborów witamin i minerałów. W takiej sytuacji konieczne jest odstawienie alkoholu oraz leczenie uzależnienia. Na czym polega detoks alkoholowy? Gdzie udać się na odtrucie alkoholowe?
Czym jest odtrucie i detoks alkoholowy?
Jeśli alkoholik bardzo długo przebywał w ciągu alkoholowym, leczenie choroby alkoholowej należy zacząć od detoksu alkoholowego. Przerwanie spożywania alkoholu pozwoli zatrzymać zatruwanie organizmu pacjenta. Aby cofnąć negatywne skutki picia alkoholu. W ramach detoksykacji organizmu choremu podaje się dożylnie sole mineralne, elektrolity oraz potrzebne witaminy. Ma to na celu poprawić równowagę metaboliczną i stan zdrowia pacjenta.
Na czym polega odtrucie alkoholowe?
Przeprowadzenie detoksu alkoholowego powinno się odbywać okiem specjalistów. Należy pamiętać, że organizm każdej osoby może reagować inaczej, dlatego cały proces może przybierać różne formy. Wpływ na to ma również to, jak długo trwał ciąg alkoholowy. Prawidłowo przeprowadzony detoks alkoholowy polega przede wszystkim na:
- Odstawieniu alkoholu osoby uzależnionej
- Diagnostyce stanu, w jakim znajduje się pacjent.
- Usunięciu alkoholu z organizmu pacjenta oraz produktów metabolizmu alkoholu
- Poprawie stanu gospodarki elektrolitowej
- Uzupełnienie składników odżywczych, których niedobory sprawił nałóg alkoholowy.
- Podanie leków, których celem jest złagodzenie skutków zespołu abstynencyjnego.
Ile trwa odtruwanie alkoholowe?
Prawidłowy detoks alkoholowy trwa minimum 7 do 10 dni. Może się on jednak różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjenta. Należy pamiętać, że nie jest to proces szybki i bezproblemowy. Wiąże się on z pojawieniem się skutków odstawienia alkoholowego.
Przerwanie ciągu alkoholowego – objawy zespołu abstynencyjnego
Leczenie alkoholizmu oraz przerwanie nadmiernego spożycia alkoholu wiąże się z pojawieniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Do najczęstszych objawów odstawienia alkoholu zaliczamy:
- Objawy fizyczne zespołu odstawiennego
- padaczka alkoholowa
- spadek ciśnienia
- drżenie i bóle mięśni
- nudności
- przyspieszona akcja serca
- nadwrażliwość na światło i dźwięk
2. Objawy psychiczne alkoholowego zespołu abstynencyjnego
- zaburzenia świadomości
- niepokój
- poczucie ogólnego rozbicia
- halucynacje i urojenia
W celu łagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego podczas odtruwania organizmu z alkoholu stosuje się leki uspokajające i nasenne.
Gdzie udać się na detoksykację alkoholową?
Profesjonalny detoks alkoholowy przeprowadzany powinien być w specjalnie przystosowanych do tego miejscach. Po odtrucie alkoholowe organizmu warto zgłosić się do placówek medycznych, które posiadają doświadczony personel oraz zaplecze pozwalające kompleksowo podejść do odtrucia alkoholowego pacjenta. Wybierając specjalizujące się w tego typu zabiegach placówki, masz gwarancje na bezpieczne odtrucie alkoholowe.
Profesjonalne odtrucie alkoholowe
Zmagając się z alkoholizmem, który jest poważnym schorzeniem, niezbędne jest podjęcie leczenia w specjalistycznych ośrodkach przygotowanych do tego typu terapii. Środowisko domowe okazuje się niewystarczające do przeprowadzenia procesu odtrucia, bowiem zaprzestanie spożywania alkoholu może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawiennego. Jest to reakcja biochemiczna ciała na brak substancji uzależniającej. Organizm osoby uzależnionej od alkoholu, przyzwyczajony do jego ciągłej obecności w systemie krwionośnym, reaguje negatywnie na jego brak. W konsekwencji mogą wystąpić niebezpieczne dla życia i zdrowia objawy, takie jak halucynacje, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne, odwodnienie czy nawet atak padaczki. Dlatego też proces detoksykacji alkoholowej powinien odbywać się pod nadzorem specjalistów w odpowiednio wyposażonych ośrodkach.
Domowe sposoby na detox alkoholowy
Rozważając metody oczyszczenia organizmu po nadmiernym spożyciu alkoholu, można napotkać liczne porady w tym metody domowej do walki z zatruciem alkoholowym, które cieszą się uznaniem szczególnie wśród osób, które doświadczyły jednorazowego przekroczenia norm spożycia alkoholu, czyli tzw. kaca. Stosują one rehydratację, pijąc wodę lub wodę z cytryną. Aby oczyścić organizm, skuteczna okazuje się też odpowiednia dieta i picie zielonej herbaty. Coraz częściej w placówkach medycznych oferuje się również leczenie dożylnymi wlewami i kroplówkami, które wspomagają przywrócenie prawidłowej równowagi elektrolitów i wody w organizmie. Zgodnie z zasadą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, najskuteczniejszą metodą uniknięcia zatrucia alkoholowego jest ograniczenie spożycia tego środka odurzającego.
Natomiast osoby uzależnione od alkoholu nie powinny polegać na domowych metodach detoksu. W warunkach domowych pacjent częściej traci zapał do pokonywania nałogu i trzeźwości, nawet jeśli otaczają go bliscy, oferując wsparcie. Paradoksalnie, to właśnie w domu istnieje większe ryzyko ulegnięcia nałogowi. Alkoholik może czuć się niekontrolowany i przekonany, że każdą przerwaną próbę detoksu można zawsze wznowić, lecz nie bez negatywnego wpływu na zdrowie. Cel detoksykacji alkoholowej polega na usunięciu z organizmu alkoholu i jego szkodliwych produktów przemiany materii.
Detoks i odtruwanie alkoholowe – podsumowanie
Leczenie alkoholizmu to złożony proces wymagający od uzależnionego dużo sił i samozaparcie. Należy mieć na uwadze, że sam detoks nie zakończy problemów z alkoholizmem. Kompleksowa terapia leczenia uzależnień powinna zawierać również spotkania terapeutyczne pod okiem psychoterapeutów. Jeśli planujesz rozpoczą leczenie alkoholizmu, zapraszamy na terapię w naszym ośrodku leczenia uzależnień Terapia Nałęczów.
.